Wybrano projekt budżetu obywatelskiego

Udostępnij ten artykuł

Mieszkańcy Kazimierza już po raz drugi zdecydowali, na jaki cel zostaną przekazane środki z Budżetu Obywatelskiego. Zwycięski projekt budzi jednak pewne kontrowersje. 

Wiadomo już, na co zostaną wydane pieniądze z Budżetu Obywatelskiego 2017. Zdecydowano o tym na ogólnym zebraniu mieszkańców Kazimierza Dolnego 22 listopada.

Spora frekwencja była pozytywnym zaskoczeniem, obrazującym zainteresowanie mieszkańców Kazimierza tym tematem. W sumie oddano 72 dwa głosy.

Gdy kazimierzacy po raz pierwszy wybierali projekt Budżetu Obywatelskiego wygrała siłownia na świeżym powietrzu. W tym roku przedstawiono cztery projekty:

• Inwestycja w młodzież kazimierską – projekt Agnieszki Świderskiej oraz Joanny Stefańskiej wraz z uczniami z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym,

• Edukacyjne miejsce odpoczynku z punktem widokowym i zdrojem wody – projekt Romany Rupiewicz,

• Zrób to sam – kazimierskie rękodzieło - projekt Pauliny Kalinowskiej,

• Modernizacja ciągów pieszych w obrębie Dużego i Małego Rynku - projekt Cezarego Wojtanowicza.

Po dyskusji nad projektami w wyniku głosowania wygrał projekt „Modernizacja ciągów pieszych w obrębie Dużego i Małego Rynku”. Głosowało na niego 32 osoby. „Inwestycja w młodzież kazimierską” zyskała poparcie 25 głosów, pozostałe projekty nie przekroczyły progu dziesięciu głosów: „Edukacyjne miejsce odpoczynku z punktem widokowym i zdrojem wody” – 9 głosów, „Zrób to sam – kazimierskie rękodzieło” – 6 głosów.

W kwestii zwycięskiego projektu pojawiły się jednak pewne kontrowersje. Jego przeciwnicy mówią, że powinien on być zrealizowany ze środków własnych gminy. Projekt ten zakłada wymianę oraz stabilizację podłoża oraz samej nawierzchni chodników w obrębie kazimierskich rynków.

- Ciągi piesze w obrębie Dużego i Małego Rynku są w bardzo złym stanie. Na każdym kroku słychać narzekania mieszkańców Miasteczka oraz przyjezdnych turystów i ludzi zajmujących się handlem. Chodniki przy ulicach Nadrzecznej, Lubelskiej, czy Krakowskiej były już kilkakrotnie modernizowane przy okazji remontów dróg, natomiast w samym centrum Miasteczka prace te od kilkunastu co najmniej lat – kilku kadencji – odkładane są w nieznaną przyszłość – czytamy w uzasadnieniu projektu. – Modernizacja ciągów pieszych przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo przechodniów oraz wpłynie korzystnie na wizerunek Kazimierza Dolnego.

W projekcie uwzględnione jest także, że koszty modernizacji znacznie przekroczą kwotę Budżetu Obywatelskiego i konieczne będzie zaangażowanie również środków z budżetu gminnego.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze