Wikarówka dla niepełnosprawnych?

Udostępnij ten artykuł

Powraca temat resztówki po Fundacji św. Anny – tzw. Wikarówki. O ten teren ubiega się kazimierskie środowisko osób niepełnosprawnych, które chciałoby tu stworzyć środowiskowy dom samopomocy. Gmina nie mówi „nie” dla tej inicjatywy, ale nie wykazuje chęci przekazania niepełnosprawnym akurat tego terenu.

Po raz kolejny kazimierskie środowisko osób niepełnosprawnych prosi radnych Rady Miejskiej o poparcie dla ich działań zmierzających w kierunku utworzenia w Kazimierzu środowiskowego domu samopomocy, zajmującego się rehabilitacją społeczną osób niepełnosprawnych. Takie placówki istnieją w sąsiednich gminach – nie tylko w Puławach, ale także w Nałęczowie czy Końskowoli.

Kazimierskie środowisko osób niepełnosprawnych jest dopiero w trakcie integracji, większość ludzi jest zamkniętych ze swoim nieszczęściem we własnych rodzinach, domach. Dlatego nie widać ich w Miasteczku, co stwarza mylne wrażenie, że tutaj ten problem nie istnieje. Tylko nieliczni korzystają z rehabilitacji np. na warsztatach terapii zajęciowej w Puławach. Z takiej formy pomocy z Kazimierza korzysta zaledwie 5 osób z prozaicznej przyczyny braku miejsc, bowiem ośrodki np. w Puławach w pierwszej kolejności przyjmują niepełnosprawnych z terenu własnej gminy.

- Jest więcej osób chętnych na miejsce w domu samopomocy, niż na renomowane studia w Polsce – mówił podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej Zbigniew Samcik – przewodniczący nowo powstałego Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego p.w. Św. Anny. – Skala problemu jest bardzo duża. Lekceważymy problem niepełnosprawności w Kazimierzu, cały czas spychając go na boczny tor. Nie można tego dłużej odkładać.

Taki środowiskowy dom samopomocy mógłby powstać na terenie resztówki po Fundacji św. Anny, gdzie w przeszłości była prowadzona działalność charytatywna. Prowadziłoby go w Miasteczku nowo powstałe Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne p.w. św. Anny. Żeby to jednak było możliwe, potrzebna jest promesa władz miasta na przekazanie tej nieruchomości stowarzyszeniu.

- Jeżeli gmina Końskowola, mając wójta, potrafi zorganizować środowiskowy dom samopomocy, to dlaczego w Kazimierzu jest z tym problem? – pytał na sesji Zbigniew Samcik. – Mamy przecież takie możliwości. Jeżeli chodzi o kwestie finansowe – też są możliwości bez obciążania budżetu gminy.

- Gmina do takiego ośrodka nic nie dokłada. Środki na jego funkcjonowanie pochodzą z budżetu państwa – mówiła Zofia Wiśniewska z Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego św. Anny.

Burmistrzowi miasta problem wydaje się nie być obcy.

- W sprawie środowiskowych domów samopomocy konsultowałem się już z dyrektorem Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Byłem też w Końskowoli, oglądałem środowiskowy dom samopomocy umiejscowiony w zabytkowym budyneczku – mówił burmistrz Grzegorz Dunia. –  To jednak o wiele większy obiekt niż Wikarówka, dający możliwości adaptacji dla potrzeb osób niepełnosprawnych. To jest jakiś wzorzec, do którego możemy wspólnie dążyć.

Mimo tych deklaracji burmistrz nie wyraża chęci, by środowiskowy dom samopomocy powstał na terenie dawnej wikarówki.

- To jest za mały obiekt i jest to obiekt zabytkowy, który ma pewne uwarunkowania konserwatorskie. Tam nie zrobimy tego, co by należało. Trzeba się spokojnie, bez emocji zastanowić, jaki obiekt spełniałby warunki dla niepełnosprawnych.

Kazimierscy niepełnosprawni obawiają się jednak, że w związku z dotychczasowym podejściem władz miasta do problemów osób niepełnosprawnych w Kazimierzu, taki ośrodek samopomocy nie powstanie raczej w najbliższym czasie. Dlatego tez chcą przejąć inicjatywę i stworzyć go sami. Jedyne, czego oczekują od władz miasta, to promesa na przekazanie terenu, jako niezbędnego warunku do ubiegania się ośrodki finansowe na powstanie i funkcjonowanie placówki.

- Jesteśmy w stanie przy współudziale parafii w określonym terminie wywiązać się z realizacji zadań. Musimy mieć tylko bazę, a tą bazą jest promesa o przekazanie nieruchomości – mówił podczas sesji Zbigniew Samcik, jednocześnie zapraszając radnych na specjalną prezentację, pokazującą zasady tworzenia i funkcjonowania środowiskowych domów samopomocy, a także na piknik integracyjny z udziałem niepełnosprawnych i mieszkańców Miasteczka 26 lipca o godzinie 16.00 na placu za plebanią.

 

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze