Światełko dla Wikarówki?

Udostępnij ten artykuł

Powraca kwestia Wikarówki. Władze Kazimierza z jednej strony widzą tam miejsce kultury, z drugiej jednak są otwarte na dialog.

Z inicjatywy radnych kazimierskiej parafii oraz Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem św. Anny w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki doszlo do spotkania środowisk katolickich z przedstawicielami lokalnych władz oraz instytucji pomocy społecznej.  Impulsem do tego był m.in. powracający niczym bumerang temat Wikarówki.

Z informacji publikowanych w Internecie organizatorzy pozyskali wiedzę o prowadzonych (przez Urząd Miasta Puławy) konsultacjach na temat Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Puławy. Dokument ten w swoim założeniu dotyczy nie tylko Puław, ale i sąsiednich gminy, w tym Kazimierza Dolnego. Przywoływana wcześniej informacja przedstawia plany poszczególnych gmin na inwestycje mające być wykonane w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014 - 2020 we wspólnie złożonym projekcie. Zapisy dokumentu dotyczące Kazimierza Dolnego przywołują w jednym z punktów zakładane przez gminę zadanie odrestaurowania terenu Wikarówki i przeznaczenie tego obiektu na cele kultury.

Dla osób zaangażowanych w działalność Stowarzyszenia przyszłość Wikarówki - jako pozostałości po majątku dawnej Fundacji św. Anny, której działalność dobroczynną na rzecz starców i kalek organizacja chce współcześnie realizować – jest szczególnie ważna, dlatego też postanowili wyrazić swój sprzeciw temu zapisowi.

Podczas spotkania obecnym przedstawione zostało niezmienne stanowisko i przekonanie członków Stowarzyszenia nawiązujące do historycznego przeznaczenia Wikarówki, iż miejsce to powinno w przyszłości służyć osobom starszym i niepełnosprawnym, jak to było w przeszłości. Cele kulturalne realizuje w Kazimierzu wiele różnych instytucji, natomiast ciągle brak jest miejsc z przeznaczeniem na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych. 

W czasie spotkania z ust burmistrza Grzegorza Duni padło zapewnienie o woli współpracy w działaniu na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych oraz wypracowania w przyszłości porozumienia dotyczącego tego miejsca z uwzględnieniem jego historycznej funkcji.

W tym postanowieniu burmistrz ma także poparcie Rady Miejskiej, która blisko dwa lata temu zdecydowała jednogłośnie o przekazaniu Wikarówki w użytkowanie wieczyste Stowarzyszeniu (załącznik do Protokołu z XX sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym z dnia 29 marca 2012r.).

Wywołany nieco niespodziewanie dialog temat Wikarówki będzie się z pewnością kontynuowany. Po raz kolejny - zapala się dla nas światełko nadziei.

 

Tekst: Katarzyna Bączkowska

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze