Sobótki

Udostępnij ten artykuł

Noc Kupały, zwana powszechnie sobótkami obchodzona jest w najkrótszą noc w roku. Obchody te zapoczątkowali jeszcze Słowianie i do dziś obrzędy te są pielęgnowane. Jak noc świętojańska wygląda w XXI wieku?

Sobótki to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca i obchodzimy je w najkrótszą noc w roku. Przeprowadzane w jej trakcie zwyczaje oraz obrzędy miały zapewnić świętującym Słowianom zdrowie i urodzaj. Podczas tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła, odbywały się też różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta niegdyś puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami, by wywróżyć sobie zamążpójście. Uczestnicy obrzędów skakali przez ogniska i tańczyli, co miało pomóc w oczyszczeniu i ochronić przed złymi mocami oraz chorobą. Ciekawostką jest też to, że tej nocy składano ofiary z drobnej zwierzyny, ptactwa i ziół. Palenie tych ofiar miało na celu zapewnienie urodzaju i płodności zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

Tradycje te przekazywane były z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu przetrwały do dziś. Być może obecnie nie traktujemy tych wróżb tak dosłownie jak kiedyś, ale najważniejsze jest to, że staramy się pielęgnować ten zwyczaj do dziś. W roku bieżącym, z racji tego, że mamy rok przestępny, sobótki odbędą się w nocy z 23 na 24 czerwca.

W Zagrodowej Osadzie w Uściążu o godzinie 17.00 odbędzie się widowisko „SOBÓTKA" na podstawie utworu Jana Kochanowskiego. Spektakl przedstawią dzieci ze Szkoły Podstawowej w Słotwinach. Po widowisku organizatorzy przewidzieli zabawę.

W Mięćmierzu  natomiast zaprasza na „Świętojanki” organizowane przez tutejsze Koło Gospodyń, zarówno wiejskich, jak i miejskich. Start imprezy o godzinie 19.00.

- Przewidziane cuda wianki, tańce i swawole pod studnią i nad Wisłą – czytamy w zaproszeniu na sobótkowe święto do Mięćmierza. – Zapraszamy przyjaciół i przyjaciół przyjaciół oraz znajomych Królika na świętowanie świętojanek.

Nałęczów organizuje w tym roku widowisko zatytułowane "Noc świętojańska" w wykonaniu Teatru Ognia oraz tancerek z nałęczowskich i bełżyckich grup tanecznych. Impreza rozpocznie się o godzinie 21.30 w Parku Zdrojowym w Nałęczowie.
 
Podobna impreza odbędzie się w Opolu Lubelskim. Tam, na kąpielisku miejskim, o godzinie 19.30 rozpocznie się "Opolska Sobótka". Na drugim stawie przy ul. Rybackiej rozpalone zostaną ogniska i lampiony. Tradycje nocy świętojańskiej oraz wróżby sobótkowe dotyczące ognia i wody przypomną nam dzieci i młodzież z Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego "Powiśloki". Będzie też wicie wianków i puszczanie ich na wodę. A na koniec imprezy wypuszczone zostaną w górę płonące lampiony. Potem rozpocznie się zabawa ludowa, której towarzyszyć będzie koncert kapeli Drewutnia.
 
Uroczyste obchody „Nocy Świętojańskiej" będą miały miejsce również w Wolicy, w gminie Karczmiska. O godzinie 19:00 rozpocznie się tam widowisko nawiązujące do tradycji Nocy Świętojańskiej, każdy uczestnik będzie mógł upleść własny wianek, wziąć udział w Sobótkowym Biesiadowaniu oraz w poszukiwaniu kwiatu paproci.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze