SATAN SPA

Udostępnij ten artykuł

Realizowana metodą surwiwalową spółdzielcza koprodukcja filmowa pt. „SATAN SPA” jest już po zasadniczej części zdjęć na wyspie w okolicy Kazimierza Dolnego. Przedsięwzięcie wspomagała Letnia Praktyka Kina Niezależnego NEMO, mieszkańcy i instytucje Kazimierza Dolnego.

NEMO to letnia szkoła filmowa, w której utalentowana młodzież może uczyć się filmu w praktyce, odbywać staż a nawet zadebiutować w pełnometrażowym filmie fabularnym.

 

- „SATAN SPA” to makabryczny thriller o emosatanistach, którzy wpadli w tarapaty na rzecznej wyspie. Prawie nikt nie uszedł z życiem. To film z przesłaniem, że każda zabawa jest dobra w pewnych granicach a jeśli w grę wejdą narkotyki, to wszystko może sie bardzo źle skończyć – wyjaśnia Katarzyna Klimkiewicz – producentka Praktyki NEMO.

 

Scenariusz Shutego i Dryi reżyseruje Piotr Kielar, poza nimi debiutuje operator, scenograf i kierownik produkcji. W filmie występują: Małgorzata Zawadzka i Mariusz Jakus, aktorzy, celebryta i trzech liderów zespołów alternatywnych: Kochankowie, Plastic Bag i Łąki Łan. „Specjalną obecność” w czekającej na realizację scenie na statku wycieczkowym zapowiedział Tymon Tymański. Opiekę artystyczną nad projektem objął zaś prof. Mariusz Grzegorzek.

 

Premiera filmu jest przewidziana na rok 2012. Dokładniej rzecz ujmując, ma się odbyć na przyszłorocznym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

 

Jak zaznacza Piotr Kielar, bardzo dużą rolę przy tworzeniu filmu odegrali mieszkańcy samego Kazimierza Dolnego. Dlaczego? Po pierwsze, w filmie wystąpili dwaj epizodyści z Kazimierza i Puław – Michał Turlewicz i Piotr Cendrowski, zadebiutował również bosman z KTW, pan Tomasz w roli wiślanego dr Lectera. Po drugie, sporego wsparcia udzieliły instytucje lokalne – Kazimierskie Towarzystwo Wiślane, Kolegium Sztuk Pięknych, Festiwal Dwa Brzegi, Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym i Ochotnicza Straż Pożarna. Po trzecie i najważniejsze, projekt cieszy się zainteresowaniem i wsparciem kazimierzaków.

 

- Wielkie podziękowania należą się przede wszystkim Kazimierskiemu Towarzystwu Wiślanemu, w szczególności panu Ryszardowi Żakiewiczowi – tłumaczy Piotr Kielar, kazimierzak w drugim pokoleniu, jego mama, z domu Pałka, urodziła się tutaj.

 

To na kempingu KTW mieściło się zaplecze planu zdjęciowego. Była tam charakteryzatornia, magazyn i stołówka. Również w tym miejscu organizowano i zabezpieczano transport wodny. Bardzo pomogło Kolegium Sztuk Pięknych, które było swego rodzaju zapleczem produkcyjnym. To tam znajdowało się biuro filmu, pokój prób, garderoba oraz magazyn. Pensjonat Vincent oraz Wiatrakowo zaoferowały noclegi dla aktorów jako wkład koproducencki, zaś z Olkiem Sykutem, Pawłem Skrzeczkowskim, Robertem Sulkiewiczem, Pauliną Dryglas, Mirosławem Pyską, Stanisławem Pieklikiem i Robertem Stypułą twórcy nawiązali współpracę produkcyjną. W filmie świetnie zagrały kazimierskie zwierzęta: pies Pusio i pająk ptasznik pana Stypuły. Niemal wszyscy pracowali bez wynagrodzenia, niektórzy stali się koproducentami filmu, czyli ich wkład pracy przekształcono w udziały, inni zadowolili się tylko zwrotem poniesionych kosztów, wielu wsparło film z odruchu serca na zasadzie sponsoringu.

 

- Podczas zdjęć panowała niesamowita atmosfera – mówi Piotr Kielar. – Wszyscy byli naładowani jakąś pozytywną energią, która towarzyszyła nam przez kilkanaście godzin pracy non stop.

 

Efekty pracy kazimierskich filmowców będziemy mogli zobaczyć już za niecały rok. Jeszcze zostały do nakręcenia dwie sceny: w mieszkaniu w Warszawie i na statku. Realizatorzy liczą na wsparcie ze strony pana Henryka Skoczka, właściciela floty statków pływających po Wiśle w Kazimierzu. Wszystko wskazuje na to, że Letnia Praktyka Kina Niezależnego na dobre zagości w Kazimierzu i w kolejnych latach będą powstawały nowe filmy, które czerpaćbędą z kazimierskiego dziedzictwa kulturowego i pejzaży.

 

W listopadzie Stowarzyszenie Film 1,2, organizator Praktyki NEMO ogłosi konkurs na scenariusz kolejnego filmu. Urząd Miasta Kazimierza Dolnego już zapowiedział wsparcie dla tej inicjatywy.

 

O projekcie Satan Spa: Patronat medialny objęła TVP Kultura i Kazimierski Portal Internetowy. Mniej więcej co dwa tygodnie pojawiają się felietony o filmie na TVP Kultura, można odwiedzić też profil Satan SPA na Facebooku.

 

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze