Poznaj Kazimierz Marii i Jerzego Kuncewiczów

Udostępnij ten artykuł

Dom Kuncewiczów zaprasza na wycieczkę szlakiem Dwóch Księżyców. Zainauguruje ona funkcjonowanie tej nowej trasy turystycznej w przestrzeni Kazimierza.

Dom Kuncewiczów włącza się w budowanie oferty turystycznej Miasteczka. Właśnie został opracowany szlak Dwóch Księżyców, pokazujący Kazimierz Marii Kuncewiczowej – autorki znanej chociażby z kanonu lektur szkolnych „Cudzoziemki” czy wybitnie kazimierskiego zbioru opowiadań „Dwa księżyce”, które użyczyły nazwy trasie.

Wycieczka inauguracyjna wyruszy 10 grudnia o godzinie 12.00 spod tarasu Domu Kuncewiczów, którego podwoje są już niestety zamknięte dla zwiedzających z powodu remontu.

- Jakie miejsca wybraliśmy i jakie historie z życiorysu tej barwnej pisarskiej pary oraz kart ich powieści? Przekonają się ci, którym niestraszny (potencjalny) mróz i śnieg. Nasz spacer zaczynamy na tarasie Domu Kuncewiczów – a kończymy w gmachu głównym MNKD (na herbacie i nie tylko...) Nie zabraknie niespodzianek – a swoje towarzystwo w wyprawie zapowiedział autor przewodnika, Stanisław Turski – zachęca do udziału w wyprawie koordynator projektu Monika Januszek – Surdacka kierownik Domu Kuncewiczów.

Szlakowi Dwóch Księżyców towarzyszy przewodnik „Kazimierz dwóch księżyców” opracowany przez Stanisława Turskiego krajoznawcę, wieloletniego szefa lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, autora licznych przewodników turystycznych, miłośnika Kazimierza. Pozycja dostępna jest w wersji papierowej i mobilnej.

Opracowanie szlaku Dwóch Księżyców i towarzyszącego mu przewodnika sfinansowane zostało w ramach projektu „Adamed dla Seniora”, dlatego Dom Kuncewiczów na swoje wycieczki promujące szlak zaprasza przede wszystkim seniorów. By wziąć udział w takiej wycieczce po Kazimierzu szlakiem Marii i Jerzego Kuncewiczów, wystarczy wysłać zgłoszenie na adres kuncewiczowka@mnkd.pl , umówić się na określony dzień i godzinę i stawić przy ul. Małachowskiego 19, gdzie znajduje się Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego (niestety w tym czasie niedostępny dla zwiedzających z powodu remontu).

- Zwiedzanie rozpoczyna się przed Domem Kuncewiczów a muzealny opiekun towarzyszy grupie do przystanku zlokalizowanego przy Grodarz. Następnie, uczestnicy wyprawy – wyposażeni w przewodniki – penetrują kazimierskie zaułki na własną rękę – mówi Monika Januszek – Surdacka kierownik Domu Kuncewiczów. – Trasa wyprawy liczy około 3 kilometrów i można ją pokonać w 2 godziny.

Akcja promująca szlak będzie prowadzona przez muzeum do wyczerpania nakładu przewodników.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze