Malarstwo Żydów polskich

Udostępnij ten artykuł

W Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym trwa wystawa zatytuowana "Malarstwo Żydów polskich". Mówi się o niej, że ma rangę nie tylko artystyczną, ale również kulturową, bo przywraca kulturze polskiej jej zapomnianą część.

Tej niezwykłej wystawie towarzyszył Pierwszy Kongres Sztuki Żydowskiej, w którym udział wzięło kilkadziesiąt osób, nie tylko z Polski, ale także z innych krajów, takich jak Meksyk czy Japonia.

"Malarstwo Żydów polskich" to prywatna kolekcja, licząca ponad 120 obrazów 43 polskich artystów pochodzenia żydowskiego. Podczas otwarcia wystawy nie zabrakło ciepłych słów dla jej twórców i organizatorów, dzięki którym możemy ją podziwiać właśnie w Kazimierzu.

Bp. Mieczysław Cisło, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski do Spraw Dialogu z Judaizmem wielokrotnie podkreślał, jak bardzo ta wystawa jest ważna. Sztuka jest zawsze żywa, a ta wystawa jest pewną formą ocalenia pamięci, ma nas ona inspirować do tworzenia, studiowania i odkrywania wspólnych wartości, które mamy razem z narodem żydowskim jako Polacy, ale także jako chrześcijanie.

Wybitny znawca polskiej sztuki żydowskiej, organizator kongresu - prof. Jerzy Malinowski, wyznał, że kolekcja ta pokazuje po raz pierwszy dzieła, o których istnieniu nie wiedzieli nawet znawcy oraz takie, które były znane wyłącznie z reprodukcji w przedwojennej prasie.

- Kolekcja wprowadza interesujące, nowe obrazy do dziejów sztuki żydowskiej, jak i sztuki polskiej – mówi prof. Malinowski.

Waldemar Odorowski, historyk sztuki z Muzeum Nadwiślańskiego, kurator ekspozycji, nie krył radości z faktu, że wystawa ma miejsce akurat w nadwiślańskim Miasteczku. Jak twierdzi, to nie przypadek, iż odbywa się ona właśnie w Kazimierzu…

- Kazimierz w okresie międzywojennym był miejscem spotkań i integracji artystycznych środowisk żydowskich – mówi Waldemar Odorowski. - O kulturze żydowskiej nie można więc mówić, pomijając Kazimierz.

Wystawa potrwa do końca marca 2009 roku. Oglądać ją można w Kamienicy Celejowskiej w godzinach otwarcia muzeum.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze