By Fara była piękniejsza

Udostępnij ten artykuł

Kazimierska Fara, a także kościół świętej Anny i kilka innych miejsc sakralnych położonych wzdłuż Wisły mają szansę odzyskać dawny blask. Projekt „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa” czeka na Twoje poparcie!

Projekt "Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego - renowacja i ochrona dziedzictwa" został wpisany na listę projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obecnie trwają konsultacje społeczne. Jeżeli projekt uzyska poparcie, jest szansa, by 24 mln zł przewidziane na remonty trafiły nad Wisłę.

Do samego Kazimierza, uznanego za Pomnik Historii, trafić może 12 mln zł. Pieniądze wykorzystane zostaną na gruntowny remont Fary, gdzie konserwacji poddany zostanie dach i więźba dachowa, przeprowadzona renowacja tynków zewnętrznych i wewnętrznych z przywróceniem oryginalnej kolorystyki, a także wymieniona instalacja elektryczna, odgromowa, sygnalizacyjna przeciwpożarowa i antywłamaniowa. Dawny blask odzyskają ołtarze i portale wejściowe. Odnowiona zostanie również widoczna z Rynku reprezentacyjna Kaplica Górskich. Wymieniony będzie też bruk przed kościołem – planowane jest częściowe wypłaszczenie nawierzchni, tak by Fara stała się dostępna dla osób niepełnosprawnych, co dodatkowo ułatwią specjalne podjazdy.

W Farze pojawi się nowe nagłośnienie dostosowane nie tylko do nabożeństw, ale i odbywających się tutaj często koncertów. Nowością będą przewodniki elektroniczne. Wystarczy wypożyczyć bezprzewodową słuchawkę, by móc zwiedzać świątynię, słuchając komentarza w wybranej wersji językowej. Jeżeli zwiedzać będziemy kościół z przewodnikiem, otrzymamy specjalne słuchawki, które umożliwią swobodne poruszanie się wewnątrz i słuchania tego, co mówi przewodnik półgłosem do mikrofonu.

Oprócz Fary odnowiony ma być również położony przy ulicy Lubelskiej Kościół św. Anny, a także obiekty sakralne w 7 miejscowościach poza Kazimierzem – w Piotrawinie (gdzie oprócz renowacji gotyckiego kościółka planowane jest utworzenie muzeum św. Stanisława), Gołębiu (gdzie natychmiastowej renowacji potrzebuje XVII wieczny Domek Loretański – jeden z najpiękniejszych w Polsce), Józefowie, Baranowie, Polanówce k. Wilkowa (piękna klasycystyczna kaplica św. Barbary), Klementowicach i Wąwolnicy (sanktuarium maryjne). Wszystkie te obiekty mają być specjalnie oznakowane i opisane – ich historię poznać będzie można w tzw. kioskach internetowych przy każdym obiekcie, gdzie również znajdziemy informacje o innych miejscach objętych projektem.

Do odwiedzenia kazimierskiej Fary i innych świątyń i obiektów sakralnych projektu „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa” zachęcać będzie specjalnie wydany album fotograficzny.

Obiekty, ujęte w projekcie, to perełki architektury, które mogłyby stać się atrakcją naszego regionu, gdyby zostały odnowione, a wiele z nich jest w bardzo złym stanie. Dlatego potrzebne jest Państwa poparcie, które wyrazić można, wypełniając odpowiedni kwestionariusz i wysyłając go na adres Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko poiis@mrr.gov.pl do dnia 22 czerwca. W tytule e-maila przekazującego formularz uwag należy wpisać „Konsultacje społeczne nowych projektów indywidualnych dla POIiŚ”.Jeżeli projekt otrzyma dotację, to efekty działań będą widoczne wkrótce – bo realizacja przewidziana jest na lata 2010 – 2012.


Informacje na temat konsultacji społecznych dostępne są na Portalu Funduszy Europejskich.

 

Zdjęcia projektu Fary autorstwa M. Konkolewskiej.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze