Aktualności dla "Wołyński Rajd Motocyklowy"

Wystartowali z Czerniaw, gdzie na cmentarzu żołnierzy radzieckich oddali hołd sanitariuszce 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK Czarnej Marysi Felicji Korzeniowskiej. To jej właśnie poświęcony został ostatni rajd członków Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.
Jeszcze wczoraj w trasie, a dzisiaj składali już kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej. Wczoraj był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Zbliża się 77. rocznica rzezi wołyńskiej. 11 lipca ustanowiono w 2016 r. Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Z kazimierskiego rynku wyruszył III Motocyklowy Rajd 100-lecia Bitwy Warszawskiej Polska – Litwa – Łotwa organizowany przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy. Bierze w nim udział 25 osób: 20 motocykli i 1 auto techniczne.

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych na polskich cmentarzach cywilnych i wojskowych na Wołyniu zapłonie Wołyńskie światełko pamięci. Kazimierskie Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy ogłosiło właśnie kolejną edycję tej akcji.

W kościele farnym uczczono pamięć Polaków zamordowanych na Wołyniu.

21 motocyklistów wyruszyło z kazimierskiego rynku na tereny Ukrainy. W niedzielny poranek rozpoczął się VII Wołyński Rajd Motocyklowy.

Nie tylko na Wołyniu

Przeżywamy 75. rocznicę rzezi wołyńskiej. To dobry czas, by zadbać o stare cmentarze polskie na Wołyniu, ale także i o te… w Polsce. Dba o to Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy, którego prezes jest mieszkańcem gminy Kazimierz.

Wciąż jeszcze zbrodnia wołyńska wydaje się tematem tabu, chociaż mówi się o niej coraz częściej. Między innymi za sprawą Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy, którego przedstawiciele pod tablicą pamiątkową w kazimierskim lapidarium 11 lipca złożyli kwiaty, zapalili światło pamięci.

Przed nimi Kowel, Maniewicze, Kostiuchnówka, Bykownia, Berdyczów, Żytomierz, Równe, Łuck, Kisielin – miejscowości związane z walkami o Polskę oraz z tragicznymi wydarzeniami, które rozegrały się na Wołyniu 75 lat temu.  VI Wołyński Rajd Motocyklowy wyruszył 1 lipca tym razem z Puław.

Kresowa paczka 2017

Jeszcze tylko do czwartku 14 grudnia trwa akcja Kresowa paczka organizowana przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy. To ostatni moment, by pomóc rodakom na Wołyniu przeżyć godnie święta Bożego Narodzenia.

Są takie groby i takie cmentarze, o których wiedzą już tylko nieliczni. Na wielu z nich spoczywają nasi rodacy. Takich miejsc nie brakuje także na ukraińskim dziś Wołyniu. W tym roku po raz kolejny na niektórych z nich zapłoną znicze ofiarowane także z Kazimierza w ramach akcji „Wołyńskie światełko pamięci”.

Spod kazimierskiego magistratu wystartował dziś rano piąty jubileuszowy Wołyński Rajd Motocyklowy. Bierze w nim udział 21 osób z całej Polski.

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy organizuje zbiórkę zniczy, które na Wszystkich Świętych zapłoną na polskich cmentarzach na Ukrainie. Wolontariusze z Kazimierza zapalą je w Kisielinie, Równem, Tajkurach, Przebrażu i Zasmykach, gdzie UPA zamordowała Polaków podczas tzw. rzezi wołyńskiej.

Swojczów, Łuck, Hajowe, Równe, Ostróg, Ołyka, Bazaltowe, Deraźne i Zasmyki – te miejscowości na Ukrainie odwiedzili motocykliści podczas III Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego. Historia powinna uczyć, a nie dzielić – mówi jego organizator z Wierzchoniowa Henryk Kozak prezes puławskiego Stowarzyszenia Wołyń - Pamiętamy.

Wołyń - Pamiętamy

Za nimi dwa rajdy wołyńskie. Przed nimi – organizacja trzeciej takiej eskapady motocyklowej, a także szeregu innych działań, których celem jest zachowanie pamięci o Polakach na Kresach Wschodnich. Od grudnia grupa, wśród której trzon stanowią mieszkańcy gminy Kazimierz, działa już jako Stowarzyszenie Wołyń – Pamiętamy.

Pokaż stopkę