Aktualności dla "Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy"

Wycieczki, rajdy rowerowe, prelekcje, spotkania, rekonstrukcje historyczne, wystawy i okolicznościowe wydawnictwo. W ten sposób Muzeum Nadwiślańskie poprzez projekt historyczny „Odkryć z niepamięci” realizowany przy współpracy Gminnego Zespołu Szkół, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy upamiętniło stulecie Bitwy Warszawskiej, przywracając pamięć o lokalnych bohaterach Kazimierza, Janowca i regionu.

Odnaleziona mogiła

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy prowadzi akcję #odnaleziona_mogiła. Na profilu facebookowym stowarzyszenia pojawiły się pierwsze polskie nagrobki, które udało się odnaleźć na cmentarzu w Granowie w dawnym powiecie hajsyńskim na Ukrainie. Wkrótce pojawią się kolejne zdjęcia z poprzednich wyjazdów. Może ktoś dzięki tej akcji odnajdzie swoich bliskich?
Wystartowali z Czerniaw, gdzie na cmentarzu żołnierzy radzieckich oddali hołd sanitariuszce 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK Czarnej Marysi Felicji Korzeniowskiej. To jej właśnie poświęcony został ostatni rajd członków Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.
Na przełomie lipca i sierpnia członkowie Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy z siedzibą w Kazimierzu rozpoczęli na Ukrainie realizację projektu Pamięć i świadomość - zapomniane dziedzictwo na Ukrainie. Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicami Polonika.
Jeszcze wczoraj w trasie, a dzisiaj składali już kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej. Wczoraj był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Zbliża się 77. rocznica rzezi wołyńskiej. 11 lipca ustanowiono w 2016 r. Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Z kazimierskiego rynku wyruszył III Motocyklowy Rajd 100-lecia Bitwy Warszawskiej Polska – Litwa – Łotwa organizowany przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy. Bierze w nim udział 25 osób: 20 motocykli i 1 auto techniczne.
Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy uczciło pamięć Czarnej Marysi sanitariuszki z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, której prochy spoczywają na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Czerniawach.
Nie po raz pierwszy udowadniamy, że mamy serca otwarte dla innych. Szczególnie dla potrzebujących. Teraz uwaga kazimierzaków i organizacji społecznych działających w Kazimierzu skupia się na pomocy dla puławskiego szpitala jednoimiennego.

Ostatnie dni października to czas porządków na cmentarzach. Takie porządki przed Dniem Zmarłych wykonano także na zapomnianych polskich cmentarzach na Wołyniu.

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych na polskich cmentarzach cywilnych i wojskowych na Wołyniu zapłonie Wołyńskie światełko pamięci. Kazimierskie Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy ogłosiło właśnie kolejną edycję tej akcji.

W kościele farnym uczczono pamięć Polaków zamordowanych na Wołyniu.

21 motocyklistów wyruszyło z kazimierskiego rynku na tereny Ukrainy. W niedzielny poranek rozpoczął się VII Wołyński Rajd Motocyklowy.

Ostatnie paczki zebrane w ramach grudniowej akcji Kresowa paczka organizowanej przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy trafiły do rąk Polaków na Ukrainie.

Paczki w areszcie

Po wielkich perturbacjach dary zebrane w ramach IV akcji Kresowa paczka organizowanej przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy dotarły w końcu do potrzebujących. W połowie.

4000 białych i czerwonych zniczy zebranych przez 32 szkoły z całej Polski, w tym z Kazimierza, Dąbrówki i Bochotnicy oraz szkoły podstawowe  nr 3 i 11 z Puław zapłonęło na polskich cmentarzach na Wołyniu tuż przed dniem Wszystkich Świętych. To wynik akcji Wołyńskie światełko pamięci organizowanej po raz XI przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy.

Nie tylko na Wołyniu

Przeżywamy 75. rocznicę rzezi wołyńskiej. To dobry czas, by zadbać o stare cmentarze polskie na Wołyniu, ale także i o te… w Polsce. Dba o to Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy, którego prezes jest mieszkańcem gminy Kazimierz.

Wciąż jeszcze zbrodnia wołyńska wydaje się tematem tabu, chociaż mówi się o niej coraz częściej. Między innymi za sprawą Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy, którego przedstawiciele pod tablicą pamiątkową w kazimierskim lapidarium 11 lipca złożyli kwiaty, zapalili światło pamięci.

Przed nimi Kowel, Maniewicze, Kostiuchnówka, Bykownia, Berdyczów, Żytomierz, Równe, Łuck, Kisielin – miejscowości związane z walkami o Polskę oraz z tragicznymi wydarzeniami, które rozegrały się na Wołyniu 75 lat temu.  VI Wołyński Rajd Motocyklowy wyruszył 1 lipca tym razem z Puław.

Po raz dziewiąty wolontariusze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy porządkowali polskie cmentarze na Wołyniu. Tym razem pod koniec kwietnia pracowali oni w Ostrogu, skąd pochodziła pochowana w Kazimierzu sanitariuszka Czarna Marysia.

Pokaż stopkę