Aktualności dla "kirkut"

Po raz kolejny kazimierzacy uczcili pamięć swoich żydowskich sąsiadów w 79. rocznicę likwidacji społeczności żydowskiej. Z powodu pandemii uroczystości miały symboliczny charakter.
Wraca sprawa boiska na cmentarzu żydowskim przy budynku Gminnego Zespołu Szkół. Środowiska żydowskie zwróciły się do władz samorządowych Kazimierza z propozycją jego przeniesienia w inne miejsce, by oddać należytą cześć zmarłym kazimierzanom wyznania mojżeszowego i upamiętnić wybitnego cadyka  Ezechiela Tauba.

Mojżeszowe memento

Ostatni kirkut kazimierskich Żydów upamiętniony monumentem według projektu Tadeusza Augustynka w fotoreportażu Maksa Skrzeczkowskiego.

Dziś trasa w samym Kazimierzu, także niezbyt długa, chociaż trochę trudniejsza niż poprzednia w Parchatce. Kazimierskie wąwozy są piękne, ale wędrowanie nimi do łatwych nie należy…

Wraca sprawa boiska

Wraca sprawa boiska przy Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym. W związku z faktem, że jest to teren dawnego cmentarza żydowskiego na ten temat z burmistrzem Kazimierza rozmawiał jeszcze przed świętami naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Kazimierzacy upamiętnili 77. rocznicę zagłady społeczności żydowskiej Miasteczka. Jak sąsiedzi sąsiadów.

Nowa szkoła elektryzuje lokalną społeczność Kazimierza. Jednak to temat przyszkolnego boiska przekroczył nie tylko granice Miasteczka, ale i Polski stając się punktem zainteresowania izraelskiego dziennika „Haaretz”.

Nocne zwiedzanie Kazimierza uhonorowano prestiżową nagrodą. Podczas Konferencji Nowe Trendy w Turystyce 2017 w Gdańsku zajęło ono pierwsze miejsce w kategorii „Nowa usługa turystyczna”.

Modlitwą ekumeniczną na terenie cmentarza żydowskiego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zagłady społeczności żydowskiej w Kazimierzu. Gościem specjalnym była córka Berka Cytryna jednego z nielicznych Żydów ocalałych z wojennej zawieruchy Jolanta Emch - Zielińska.

W ostatni dzień marca 1942 r. dobiegł końca żydowski rozdział w Kazimierzu. 75 lat od tamtych wydarzeń w Kazimierzu odbędą się uroczystości upamiętniające zagładę społeczności żydowskiej Miasteczka.

Zima chyba o nas zapomniała, podobnie jak jesienne słoty. Idą święta, a śnieg wciąż pozostaje w sferze marzeń. Ma to jednak swoje dobre strony. Sprzyja spacerom. Można buszować po wąwozach bez obaw, że ugrzęźniemy w śniegu po pas czy błocie. Jest sucho, nawet w wąwozach.

Zbliżają się Zaduszki – czas zadumy wobec tych, którzy odeszli, nad Wiecznością, nad życiem. Jest to także pora, kiedy nasze kroki kierujemy częściej niż zwykle na miejsca wiecznego spoczynku. W Kazimierzu jednym z nich jest cmentarz żołnierzy radzieckich. WEEKEND W KAZIMIERZU

Czas temu jakiś temat ten wywołał w Kazimierzu poruszenie: kasyna nie chcemy! Dziś powracamy do tego wątku, proponując wycieczkę śladami kasyn kazimierskich…

Pokaż stopkę