Aktualności dla "dom kuncewiczów"

Choinka małej Marii

Boże Narodzenie tuż tuż. W zapachu wypieków i choinki, w całym tym świątecznym, uroczystym zamieszaniu lubimy odszukiwać resztek naszego dzieciństwa, sprawdzając, ile go jeszcze w nas samych zostało? O świętach z dzieciństwa Marii Kuncewiczowej pisze Monika Januszek – Surdacka na blogu Na Rynku Usiąść w Kazimierzu.
Prezentujemy Państwu kolejny tekst przygotowany przez Muzeum Nadwiślańskie na urodziny Marii Kuncewiczowej. To arcyciekawe wspomnienia Uty Gnatowskiej. Zapraszamy do lektury.
Dziś mija kolejna rocznica urodzin Marii Kuncewiczowej. Z tej okazji Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego udostępnia prawdopodobnie nigdy dotąd niepublikowany felieton pisarki na temat patriotyzmu. Ważkie słowa: odpowiedzialność za Polskę. Ponosi ją każdy z nas.
W tym tygodniu 30 października przypadają urodziny Marii Kuncewiczowej pisarki, która swoje życie związała z Kazimierzem. Muzeum literackie poświęcone pamięci Marii i Jerzego Kuncewiczów przygotowało z tej okazji szereg wydarzeń. Z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej większość z nich będzie miała miejsce w Internecie.
„Kazimierz Dolny w obiektywie” to tytuł wystawy w Domu Kuncewiczów, prezentującej najciekawsze zdjęcia z ogólnopolskich plenerów fotograficznych lekarzy odbywających się co roku w Miasteczku.
Dom Kuncewiczów tętni życiem. Jakże wspaniale znów móc odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Tym bardziej teraz, gdy we wnętrzu, oprócz licznych pamiątek po Kuncewiczach pojawiły się obrazy, rysunki i litografie Jerzego Gnatowskiego – wybitnego kazimierskiego malarza oraz przyjaciela Marii Kuncewiczowej. Będąc w Kazimierzu, koniecznie odwiedźcie ten muzealny oddział. Nie pożałujecie.
Dziś mija 31. rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej. Z tej okazji Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego zaprasza na oprowadzania kuratorskie.
Piknikiem na otwarcie powitał gości w ostatni weekend Dom Kuncewiczów, który jako jeden z pierwszych obiektów Muzeum Nadwiślańskiego otwarto po zakończeniu prac remontowych.
Najbliższy weekend upłynie pod znakiem dwóch księżyców nad Kuncewiczówką.
Zakończył się remont konserwatorski Domu Kuncewiczów. Uroczyste otwarcie planowane jest za półtora tygodnia, ale zwiedzanie będzie możliwe już od najbliższego piątku.
Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów wciąż pozostaje zamknięty dla zwiedzających. Jednak remont obiektu dobiega końca, więc prawdopodobnie już niebawem znów pojawią się w nim turyści. A wewnątrz czeka na nas sporo niespodzianek, m.in. w postaci nowych zbiorów. Jakich? O tym poniżej.

Niezwykły dar otrzymał Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. 28 książek Marii i Jerzego Kuncewiczów z prywatnej biblioteki Witolda Kuncewicza przekazała muzeum społeczność szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 5 w Lublinie – jedynej szkoły w Polsce, której patronują Maria i Jerzy Kuncewiczowie.

Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego proponuje poznanie Kazimierza od strony dokonań dwóch wielkich architektów, którzy wpłynęli na kształt Kazimierza: Jana Koszczyca Witkiewicza i Karola Sicińskiego.

Filozof, działacz społeczno – polityczny, urzędnik ministerialny, nauczyciel, literat, prawnik, żołnierz, mąż. Jerzy Kuncewicz – to jemu poświęcone zostało spotkanie w słoneczną sobotę 10 marca w Muzeum Nadwiślańskim.

14 marca przypada 34. rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza. To prawnik, filozof, literat, polityk i wielki sympatyk Kazimierza Dolnego. Był inicjatorem przyjazdu do tego miasteczka Marii Kuncewiczowej oraz pomysłodawcą osiedlenia się tu i budowy domu. W jego gościnnych progach działa obecnie oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Słoneczna niedziela była doskonałą okazją do inauguracji nowego szlaku turystycznego w Kazimierzu. Ofertę przygotowało Muzeum Nadwiślańskie.

Dom Kuncewiczów zaprasza na wycieczkę szlakiem Dwóch Księżyców. Zainauguruje ona funkcjonowanie tej nowej trasy turystycznej w przestrzeni Kazimierza.

Do końca sezonu w Kuncewiczówce można oglądać prace studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstałe pod opieką dr Agnieszki Zawadzkiej, adiunkta Zakładu Grafiki Warsztatowej UMCS podczas I Pleneru Plastycznego im. Tadeusza Pruszkowskiego.

Nieustannie oczarowana

Jak w rzeczywistości wyglądała Irena Lorentowicz? Jakie pozostawiła po sobie wspomnienia? Na spotkaniu w Domu Kuncewiczów Maja Raszewska maluje nowy portret swojej nauczycielki i przyjaciółki. Tym razem jednak zamiast pędzla wybrała słowa. Najpiękniejsze.

Są pieniądze na realizację szlaku literacko – turystycznego prowadzącego po Kazimierzu śladami Kuncewiczów. Projekt Muzeum Nadwiślańskiego jest jednym z trzech w Polsce objętych dofinansowaniem przez grupę Adamed.

Pokaż stopkę