W oczekiwaniu na Zmartwychwstanie

zobacz więcej (20)

Najpiękniejsze, choć wcale nie najkrótsze, nabożeństwo w roku - Liturgia Wigilii Paschalnej. Z ciemności ku światłu. Z soboty ku niedzieli. Ze śmierci ku zmartwychwstaniu.

Liturgia Wigilii Paschalnej to najważniejsze nabożeństwo w Kościele katolickim. W kazimierskiej Farze rozpoczęło się w sobotę w nocy, by zakończyć się w niedzielę - także w nocy – procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Mimo, że nie należy ono do najkrótszych, od początku gromadzi rzesze wiernych, bo to jedno z najbardziej przejmujących nabożeństw, zarówno jeśli chodzi o treść czytań, jak i symbolikę mroku i światła, oscylującej wokół śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Złożyły się na nie błogosławieństwo ognia i paschału, Orędzie Paschalne, Liturgia Czytań, odnowienie sakramentu chrztu świętego i – grubo po północy – msza święta – pierwsza w niedzielę, zakończona procesją rezurekcyjną. Mimo późnej pory, która może dać się we znaki, nie brakowało ani dorosłych, ani dzieci - wszyscy byli aktywnymi uczestnikami: dorośli prowadzili Liturgię Czytań, a dzieci uczestniczyły w ich rozważaniach, chociaż nie była to łatwa nauka.

Liturgia Wigilii Paschalnej to misterium światła. Pierwsza część związana z czytaniami ze Starego Testamentu odbywała się w prawie zupełnej ciemności – rozświetlonej początkowo tylko światłem paschału zapalonego od świeżo wznieconego i poświęconego ognia, od którego wkrótce zapalono inne świece przyniesione przez wiernych. Nowy Testament rozbudził Farę zalewem światła. Czy takie właśnie było zmartwychwstanie Chrystusa – przekreślające beznadzieję ciemności radosnym blaskiem poranka? Do rana jednak wciąż było daleko, ale ci, którzy dotrwali do końca, wychodzili ze świadomością, że ich oczekiwanie się spełniło: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał. Dodatkową osłodą były słodycze i ogromny tort w kształcie baranka – symbolu, który łączy chrześcijaństwo z judaizmem.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Długi Weekend majowy 2017 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę