Czy Kazimierz i Chęciny zostaną gminami partnerskimi?

Skomentuj (11)

W ostatnich dniach Kazimierz odwiedziła delegacja z gminy Chęciny. Jej celem było podpatrzenie, w jaki sposób nasz gmina rozwija się turystycznie. Powstał także pomysł nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy gminami.

Kazimierz Dolny odwiedzili przedstawiciele gminy Chęciny z burmistrzem Robertem Jaworskim na czele. Przyjechali do nas w poszukiwaniu inspiracji i wzorców do naśladowania w kwestii rozwoju turystyki w swojej gminie, która w ostatnim czasie przeżywa pod tym względem boom.

- Chcemy podpatrzeć pewne pomysły, wydarzenia, których u nas nie ma, a które ściągają do Kazimierza dużo mieszkańców z Warszawy i nie tylko. Chcemy zebrać jak najwięcej takich doświadczeń i wdrożyć je u nas – mówił burmistrz Chęcin.

Delegacja uczestniczyła w spotkaniu w Urzędzie Miasta, rozmawiała z przedstawicielami Muzeum Nadwiślańskiego, KOKPiT, Zespołu Zamkowego, Lokalnej Grupy Działania, Lokalnej Organizacji Turystycznej Kraina Lessowych Wąwozów oraz poznawała Kazimierz z bliska. 

- Jestem pod wrażeniem ogromu pracy i symbiozy tak wielu instytucji, stowarzyszeń, a przede wszystkim samorządu, któremu gratuluję, że tak wiele serca i pracy wkłada w rozwój właśnie turystyki – mówił burmistrz Chęcin. - Cieszę się, że usłyszałem o różnych kierunkach, które mają jeszcze bardziej wzmóc rozwój ruchu turystycznego w Kazimierzu. Szereg pomysłów będziemy mogli przenieść na nasz grunt.

Burmistrz Jaworski wybrał naszą gminę nie tylko ze względu na dużą popularność wśród turystów, ale także z tego powodu, że obie gminy mają ze sobą wiele wspólnego.

- Obie gminy mają bardzo podobny charakter. Teren objęty ochroną konserwatora, parku, położenie nad rzeką, bliskość wielkich miast, u was - Warszawa, u nas - Kielce, Kraków – wyjaśniał burmistrz Jaworski. - Z punktu widzenia inwestycji są one jednak dość trudne, wymagają wielu procesów dokumentacyjnych, planistycznych. Tych wspólnych mianowników jest więcej i dlatego chcemy, by nasze gminy stały się gminami partnerskimi.

Pomysł ten został z radością przyjęty przez burmistrza Andrzeja Pisulę. Podkreśla on jednak, że jest to decyzja wymagająca wiele czasu i rozmów.

- Byliśmy mile zaskoczeni tą propozycją. Chęciny to miasto z zamkiem większym niż u nas, dzieje się tam dużo dobrego, mają Centrum Edukacji Geologicznej, jest wiele obiektów wykorzystywanych przez uczelnie wyższe – mówił burmistrz Pisula. - Myślę, że podpatrzenie działań, które odbywają się w Chęcinach, byłoby z korzyścią dla nas. Tam są już przetarte pewne ścieżki, które można przenieść na nasz grunt. Na podjęcie takiej decyzji potrzeba jednak czasu i na pewno będziemy jeszcze o tym rozmawiać z Radą Miejską. 

Jak widać nasze Miasteczko, przyciąga uwagę nie tylko turystów, ale także innych samorządów. Czy wyniknie z tego współpraca partnerska pomiędzy Kazimierzem i Chęcinami? Zobaczymy.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (11)

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2017 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2017.
Pokaż stopkę