75. rocznica zagłady społeczności żydowskiej w Kazimierzu

Skomentuj (40)

W ostatni dzień marca 1942 r. dobiegł końca żydowski rozdział w Kazimierzu. 75 lat od tamtych wydarzeń w Kazimierzu odbędą się uroczystości upamiętniające zagładę społeczności żydowskiej Miasteczka.

W ostatni dzień marca 1942 r. dobiegł końca żydowski rozdział w Kazimierzu. 75 lat od tamtych wydarzeń w Kazimierzu odbędą się uroczystości upamiętniające zagładę społeczności żydowskiej Miasteczka.

- Jest 31 marca. Szary świt. Drobny wiosenny deszczyk towarzyszy nam w drodze – tak wspomina tamten dzień Szmuel Lejb Sznajderman, autor wspomnień „The River Remembers”. On miał szczęście. Udało mu się uciec z otoczonego przez policję kazimierskiego rynku, gdzie ostatnich 300 pozostałych w kazimierskim getcie Żydów Niemcy załadowali na furmanki i wywieźli do Bełżca. Wydarzenia te odbywały się w ramach Akcji Reinhardt - zaplanowanej przez nazistów zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Był to wtorek, dzień targowy…

Właśnie we wtorek 28 marca odbędą się w Kazimierzu uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zagładę społeczności żydowskiej Kazimierza, która w przededniu II wojny stanowiła 64 % populacji Miasteczka.

Uroczystości 28 marca rozpocznie o godzinie 16.00 kadisz i modlitwa ekumeniczna na terenie kirkutu w Czerniawach, skąd uczestnicy przejdą ulicą Lubelską na Mały Rynek. Tu pod tablicą pamiątkową na ścianie Synagogi zostanie zapalone symboliczne światło pamięci i odczytane wspomnienie Berka Cytryna, prawdopodobnie jedynego ocalałego z kazimierskiego getta. Kolejne wspomnienia odczyta młodzież z kazimierskich szkół już w budynku Synagogi, gdzie po części oficjalnej odbędzie się krótki koncert zespołu NeoKlez.

Uroczystości, na których obecność potwierdził naczelny rabin Polski Michael Schudrich zostały objęte patronatem honorowym przez burmistrza Kazimiera Dolnego.

Program uroczystości:
16.00 – Modlitwa ekumeniczna – Cmentarz żydowski na Czerniawach
16.30 – Przejście na Mały Rynek
17.00 – Wspomnienia Berka Cytryna – Mały Rynek
– zapalenie symbolicznego światła pamięci przed tablicą pamiątkową na budynku Synagogi
– Część oficjalna i artystyczna – Synagoga

Społeczny Komitet Organizacyjny zaprasza na uroczystości wszystkich mieszkańców Kazimierza i gości.

Osoby, którym sprawi trudność dotarcie na Kirkut w Czerniawach pieszo, mogą skorzystać z nieodpłatnego transportu z Rynku czerwonymi meleksami.

 

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (40)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2017. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2017 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę