Archiwum - czerwiec 2016

W Kazimierzu gości delegacja z partnerskiego miasta Staufen. Niemieccy goście przyjechali specjalnie na 50 jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Ponad tysiąc twórców ludowych – śpiewaków, instrumentalistów, rzemieślników – przyjechało do Kazimierza na 50. Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W konkursie muzycznym jak zwykle wystartuje ich ponad 800.

 

Przed nami 50. już, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W ostatni weekend czerwca do Kazimierza Dolnego przyjadą muzycy z całej Polski. Będą śpiewy, tańce i wspaniała ludowa zabawa.

Do pierwszego letniego weekendu coraz bliżej! U nas znajdziecie informacje o imprezach i wydarzeniach, jakie w tym czasie zostaną zorganizowane w Kazimierzu. Powracają imprezy, z których słynie nasze miasto!

Kotlina Chodelska to wyjątkowe miejsce dla badaczy. W związku z występującymi na tym obszarze wieloma stanowiskami archeologicznymi, po raz kolejny zostanie on przebadany. Badania powierzchniowe obejmują także brzegi i dolinę Wisły, w tym obszar miasta Kazimierz Dolny.

Burmistrz Kazimierza Dolnego informuje, że w okresie od 27 czerwca do 2 lipca w związku z budową przyłączy kanalizacji sanitarnej i deszczowej do realizowanego budynku szkoły nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu w ciągu ulicy Lubelskiej i ulicy Szkolnej w Kazimierzu Dolnym.

Czyżby to był przełom w sprawie kazimierskiego koguta? Do wspólnych rozmów usiedli przedstawiciele Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców, rodziny Sarzyńskich, piekarni Zgoda i władz miasta.

Dwunasty Brulion

I mamy lato. Od wczoraj. Chociaż aura w zasadzie się nie zmieniła: gorąco i duszno zda się być od zawsze. Kalendarz nie pozostawia tu jednak cienia wątpliwości. Mamy lato i już. Jeśli komuś jeszcze potrzeba dowodów, niech poczeka do następnego tygodnia. Ukaże się wtedy nowy dwunasty numer „Brulionu Kazimierskiego”, a tam wyraźnie stoi napisane: „Lato 2016”.

Przed nami kolejna edycja Kazimierskiego Festiwalu Organowego. W każdą sobotę lipca i sierpnia, w Kościele Farnym przy Rynku odbywać się będą koncerty organowe w wykonaniu wybitnych artystów.

Ponad 70 uczniów wzięło udział w II Turnieju Tańców Polskich w Formie Towarzyskiej o Puchar Dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki organizowanych przez Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki i Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym.

Anna Adamiak wraz z Robertem Grudniem wystąpili w kazimierskim Klasztorze Ojców Franciszkanów. Koncert odbył się w ramach Festiwal Spotkań Kultur - Caper Lublinensis.

Za nieco ponad miesiąc w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się 10 edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Mimo różnorodnych trudności, prace nad tworzeniem programu trwają w najlepsze. Pojawiły się już pierwsze informacje dotyczące tegorocznych gości festiwalowych.

Już jutro w Muzeum Nadwiślańskim zaprezentowany zostanie katalog wystawy „Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich”. Podczas spotkania promocyjnego wykład wygłosi dr Krzysztof Przylicki – opiekun zbiorów muzealnych KUL oraz autor i współkurator wystawy.

Choć noc świętojańska jeszcze przed nami, na Grodzisku Żmijowiska członkowie Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej świętowali już noc Kupały. Było klimatycznie, magicznie i zabawnie.

Kazimierskie przedszkole ma 70 lat. Pierwsze zajęcia dla maluchów po wojnie zorganizowano w Kazimierzu w czerwcu 1946 r.

Czwórka artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki zaprezentowała swoje obrazy, dla których inspiracją była pielgrzymka-plener do Ziemi Świętej oraz tematyka sakralna. Wystawę "Kwartet jerozolimski" otwartą w sobotę można oglądać do  7 lipca.

Nowe szaty króla

Król Piast powrócił na Rynek. Festiwal Kapel i Śpiewaków więc tuż tuż.

W progi Kuncewiczówki powracają Niedziele Literackie prowadzone tradycyjnie przez prof. Zofię Mitosek. W programie jak zwykle książki nowe i ważne.

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów zawodowych w Koszczycu. Nad zadaniami teoretycznymi swoich pierwszych kwalifikacji pochylali się uczniowie klas drugich Technikum Hotelarskiego, Technikum Logistycznego i trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Frument Project... Jacek, Luk, Kam i Pat na specjalnym folk jazzowym koncercie przed jubileuszowym 50. Festiwalem Kapel i Śpiewaków.  Z zamkniętymi oczami. Z odwróconą głową, jakby bez reakcji na otoczenie. W swego rodzaju amoku, transie, czasami szale, z energią, która zaświeci jak 100 – kilowatowy reflektor. Frument Project w najbliższą sobotę 18 czerwca.

Blisko 60 osób wzięło udział w Rajdzie Żołnierzy Niezłomnych organizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Teraz”. Najlepszą okazała się drużyna z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach.

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na dwuczęściowe spotkanie poświęcone malarstwu Jacka i Rafała Malczewskich. Poprowadzie je historyk sztuki Zofia Katarzyna Posiadała z Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Euro 2016 w Kazimierzu

Polska reprezentacja zwyciężyła w swoim pierwszym spotkaniu na Euro 2016. Teraz emocje rosną przed dzisiejszym meczem z Niemcami. Kibicujmy wspólnie naszej drużynie oglądając to wydarzenie w Kazimierzu.

Co można robić w Kazimierzu podczas nadchodzącego weekendu? W zaplanowaniu czasu na pewno pomoże nasze najnowsze zestawienie atrakcji!

Zaginął york miniaturka. Pomóżcie go odnaleźć!

Kazimierski Zamek w niedziele południe zamienił się w wielki plac zabaw dla dorosłych i dzieci. Można było postrzelać z łuku, porzucać sakiewkami czy toporkami do celu, a nawet spróbować swoich sił w walce na broń białą. I to wszystko w stylistyce Rzeczypospolitej szlacheckiej. Za nami druga Rycerska niedziela w Kazimierzu.

Do wakacji zostało niewiele czasu! Jeśli chociaż część letniego urlopu chcecie spędzić w Kazimierzu Dolnym, już teraz sprawdźcie wakacyjną ofertę obiektów noclegowych w naszym mieście.

Przez cały weekend na kazimierskim Rynku prezentowane są obrazy biorące udział w aukcji charytatywnej dla Frania. W akcję włączają się zarówno mieszkańcy Kazimierza, jak i turyści.

Zawsze go interesowały sprawy Kazimierza i kazimierzaków. Gdziekolwiek w Kazimierzu coś się działo, można było być pewnym, że zastanie się tam Leszka Furtasa. Mówią o nim, że był przyjacielem Kazimierza. Dziwnie brzmi ten czas przeszły…

411 książek czytano jednocześnie na Zamku 10 czerwca o godzinie 10.00. To pierwszy taki kazimierski rekord. W następnym roku będzie 500?

Powoli zbliża się termin oddania do użytku nowego budynku szkoły. Prace mają być zakończone z końcem tego roku kalendarzowego, niewykluczone więc, że uczniowie przeniosą się do nowej szkoły w połowie przyszłego roku szkolnego. Nic więc dziwnego, że coraz głośniej wybrzmiewają pytania o kwestię organizacji oświaty w gminie Kazimierz. Budynek jest ogromny: jak go zapełnić?

Internet jest wciąż zachwycającym wynalazkiem. Pozwala odbyć wycieczkę nie ruszając się z domu. Na przykład do Kazimierza i to jeszcze w perspektywie wymarzonej od dzieciństwa – rozpostartych skrzydeł.

Spędzacie weekend w naszym mieście? Sprawdźcie więc, na jakie atrakcje możecie w tym czasie liczyć.

Nie macie jeszcze planów na nadchodzący weekend? Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki przygotował wspaniałą ofertę, z której mogą skorzystać ludzie w każdym wieku, w pojedynkę lub całą rodziną. Co to takiego? To Rycerska Niedziela na Zamku, której tegoroczne hasło brzmi: „Pospolite ruszenie A.D. 2016”.

Zmarł Leszek Furtas

We wtorek 7 czerwca w godzinach popołudniowych zmarł Leszek Furtas.

Z pomocą dla Frania

Jak ważna jest pomoc drugiego człowieka, gdy nagle runie nasz świat, wiedzą wszyscy, którzy choć raz znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. Teraz naszej pomocy potrzebuje kilkuletni Franio, mieszkaniec Kazimierza, który zmaga się poważną chorobą.

Jak nie czytam, jak czytam! Ustanawiamy rekord czytania w jednym momencie! KOKPiT – Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w akcji: dzieci, młodzież i dorosłych z Gminy Kazimierz Dolny.

Poznasz Wisłę w dwa tygodnie? To raczej niemożliwe, biorąc pod uwagę bogactwo świata roślin i zwierząt związanych z tą rzeką, o świecie ludzi – bo przecież Wisła kształtowała także historię osadnictwa człowieka, historię Kazimierza również – nie zapominając. Ale by przyjrzeć się Wiśle z bliska, zachęcając dalej do własnych obserwacji – dwa tygodnie w zupełności wystarczą. XVII Dni Wisły otwarte!

Z okazji 15 - lecia swojej działalności Kazimierska Konfraternia Sztuki zorganizowała jubileuszową aukcję obrazów. Swoje prace przekazało na ten cel ponad pięćdziesięciu członków grupy.

W Puławach pod patronatem puławskiego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego - Muzeum Czartoryskich odbyło się widowisko plenerowe - dwuaktowa opera Mozarta "Czarodziejski flet".

Koncert współczesnej muzyki klasycznej oraz dawnych pieśni żydowskich odbędzie się w budynku Dawnej Synagogi w Kazimierzu Dolnym. Projekt, z którym artyści występują, nosi nazwę Mekomot, co z hebrajskiego oznacza: miejsca.

XIII Międzynarodowy Festiwal Tańców Godel 2016 trwa w najlepsze! Tym razem swoje umiejętności taneczne i muzyczne prezentuje 7 zespołów, z Serbii, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Słowacji, Czech, Chorwacji.

7 wieków Bochotnicy

Sesja jubileuszowa a także wystawy okolicznościowe, występy zespołów folklorystycznych, widowisko historyczne, kiermasz potraw regionalnych oraz spotkanie pokoleniowe przy ognisku – te i wiele jeszcze innych imprez zorganizowano z okazji 700 lat Bochotnicy.

W lipcu rusza kolejna edycja Festiwalu Kazimiernikejszyn. Jednym z wydarzeń, które tworzą program imprezy jest Wielki Dziadowski Kazimiernikejszyn  Trail. Zapisy już trwają.

Klamka zapadła. Na szczęście. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w swojej dziesiątej jubileuszowej edycji odbędzie się! Ale czarne chmury wciąż nad imprezą niestety wiszą.

Przed nami pierwszy weekend czerwca. Sprawdźmy więc, jakie atrakcje czekają turystów i mieszkańców naszego miasta w tym czasie.

W Dzień Dziecka, 1 czerwca odbył się II Turniej Zamkowy O Złotą Różę Esterki. Było przedstawienie teatralne, turniejowe gry i rycerskie zadania oraz mnóstwo uśmiechniętych twarzy dzieci.

Dziś skończyłby 82 lata. Choroba zabrała go wcześniej. 2 czerwca w dniu urodzin ojca Cyryla wspominają go kazimierzacy.

Kto zgubił kotka?

Czyj jest ten kociak? Zwierzę czeka na swoich właścicieli na ulicy Szkolnej.

W 25. rocznicę śmierci Ludmiły Stehnovej w Kamienicy Celejowskiej otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Ludmiła Stehnova. Kazimierski comeback". Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 czerwca.

Archiwum