Archiwum - lipiec 2017

Tradycyjnie na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym, nazywanym Kinem pod Srebrną Gwiazdą, od niedzieli 30 lipca do soboty 5 sierpnia odbywać się będą seanse plenerowe pod gołym niebem. Widzowie zobaczą wybrane filmy minionego sezonu, które reprezentują różne style i różnych autorów. Ich wspólnym mianownikiem jest wysoki poziom artystyczny.

Regulamin konkursu: „11. Festiwal DWA BRZEGI

Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu

Wtorkowa gratka w Trzecim Księżycu. Latynowski Księżyc zaprasza!

W kazimierskiej bibliotece zagości nowa wystawa. Tym razem będzie to malarstwo Ewy Bartoszek pod tytułem „W Kazimierzu nad Wisłą”.

"Bursztyn w świetle dwóch księżyców" to tytuł nowej wystawy, którą od dziś oglądać można w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Zobaczymy tam obrazy Krystyny Rudzkiej-Przychody oraz kolekcję bursztynów dr Lucjana Gazdy.

Pod koniec czerwca zginął w wypadku samochodowym w Sosnowcu Piotr Bikont. Tego reżysera, dziennikarza, publicystę i krytyka kulinarnego, który nierzadko pojawiał się w Kazimierzu Dolnym wspomina właściciel legendarnej Knajpy u Fryzjera Robert Sulkiewicz.

Ruszyła sprzedaż biletów na występ Kabaretu Hrabi oraz koncert Dziadów Kazimierskich. Już w sierpniu artyści zagoszczą na dziedzińcu Zamku. Dokonujcie rezerwacji!

Czy czytali już Państwo książkę Moniki Oleksy „Spacer nad rzeką”? Jej  głównym bohaterem zdaje się być… Kazimierz nad Wisłą. Losy ludzi: Zosi i Pawła, Bożenki i Mikołaja, Joanny i Jana czy Kingi stają się tu  okazją do pokazania ozdrowieńczych sił Miasteczka. Dla tych, którzy książki jeszcze nie czytali, mamy konkurs, który pozwoli postawić Kazimierz w wersji książkowej na swojej półce.

Na Dwóch Brzegach będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z pisarkami i pisarzami, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem filmowych adaptacji. Gośćmi festiwalu będą: Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Magdalena Kicińska, Michał Olszewski, Łukasz Orbitowski, Maciej Płaza i Grzegorz Uzdański.

Prezentujemy kolejny rozdział książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą": Pradziadek Walerian. "Co zasiejesz, to zbierzesz" - pisze autorka. Co siejemy w życiu? Co zbieramy?

Kolejny koncert z księżycowego cyklu. Tym razem ponowna petarda z Tuwimem. Znamy, lubimy, czekamy!

W Kazimierzu trwają zdjęcia do nowego teledysku Dziadów Kazimierskich. Premiera jesienią.

Na teren Zespołu Szkół przy ulicy Nadwiślańskiej wczoraj wjechały ekipy techniczne. Rozpoczął się montaż namiotów kinowych na XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

W cyrku (wideo)

Mogłoby się wydawać, że w świecie komputerów i Internetu, gdy cały świat jest właściwie na wyciągniecie ręki – przedstawienie objazdowego cyrku nie wzbudzi specjalnych emocji. Widowisko w cyrku Zalewski pokazało, że jest inaczej.

Kultura bez barier

Kiedy mówimy o barierach w odbiorze kultury, myślimy najczęściej o barierach architektonicznych: na przykład o schodach, które utrudniają wejście do muzeum czy kościoła. A przecież niepełnosprawność ruchowa to nie jedyna niepełnosprawność, która utrudnia dostęp do kultury. Niesłyszący czy niewidomi też chcą korzystać z piękna, które wytworzył człowiek i… też nie jest im łatwo.

Słoneczny lipcowy weekend warto spędzić właśnie w naszym mieście. Sprawdźcie, co będzie się działo w tym czasie – dowiecie się tego z naszego cotygodniowego zestawienia.

Muzyczne ekspedycje w czasie i przestrzeni – tak w skrócie opisać można tegoroczny muzyczny program Pardes Festival (16 - 20 sierpnia). W bogatym wielokulturowym programie piątej edycji Pardes Festival cztery wyjątkowe wydarzenia muzyczne.

Z miłości do kolei

Mundury kolejowe, wskaźniki i inne przedmioty z wyposażenia kolejarzy można było obejrzeć na wystawie "PRL-u czar" w Karczmiskach. Do tego jeszcze przejazd nadwiślańską wąskotorówką...

Tresowane konie, wielbłądy, lisy, papugi, psy, a także pokazy napowietrzne, akrobatykę na krzesłach, wirujące talerze, laser man show, a motory w kuli śmierci – te i inne atrakcje czekają na tych, którzy zechcą się wybrać do cyrku Zalewski. We wtorek 18 lipca w Kazimierzu odbędzie się jeden jedyny seans. Początek o godzinie 18.00. Kto wygrał wejściówkę?

Sztuka cyrkowa fascynuje od wieków. Przede wszystkim – najmłodszych. Staje się jak gdyby potwierdzeniem, że świat fantazji istnieje gdzieś za magiczną zasłoną i właśnie cyrk pozwala go dotknąć. Ten świat fantazji będzie na wyciagnięcie ręki także w Kazimierzu.

Ona i On (wideo)

W 28. rocznicę śmierci Marii Kuncewiczowej w Kuncewiczówce wystawiono spektakl słowno – muzyczny „Ona i On” oparty na poezji Elik Aimée, czyli Elżbiety Olszewskiej Schilling – historyk, dziennikarki radiowo-telewizyjnej, poetki i prozatorki.

Pod jaki numer dzwonić, gdy zauważymy pożar? Jak zachować ostrożność w niebezpiecznych sytuacjach? Dzięki pokazom prezentowanym przez kazimierskich strażaków, nasza wiedza jest o wiele większa...

W cyklu "Lektura na weekend" mała zmiana - tym razem proponujemy Państwu lekturę fragmentu umiejscowionej w Kazimierzu Dolnym książki Moniki A. Oleksy "Spacer nad rzeką".

Po wielu latach starań w końcu się udało. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa znów pojedzie do Nałęczowa. Remont trasy będzie kosztował ponad 8 milionów złotych, jednak pieniądze już pozyskano.

Trzeci Księżyc zaprasza na dwa weekendowe wydarzenia. W piątek wieczorem w Jatkach wystąpi Hollow Quartet, a w sobotę - Duonarte.

Niemalże na granicy gminy Kazimierz Dolny i Karczmiska w pobliskim Uściążu doszło we wtorek do wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Już wkrótce w Kazimierzu i Janowcu rozpocznie się XI edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jak zwykle do obu nadwiślańskich miasteczek zjadą sławy polskiego i światowego kina. Kto w tym roku?

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zaprasza na niezwykłe spotkanie z piosenką Wojciecha Młynarskiego w Kazimierzu Dolnym podczas Festiwalu Dwa Brzegi.

W najbliższy weekend warto być w Kazimierzu Dolnym. Jak zawsze latem nie zabraknie ciekawych wycieczek oraz plenerowych imprez. Z naszego najnowszego zestawienia dowiecie się, co dokładnie będzie się działo w naszym mieście.

Spacer nad rzeką

"W atmosferze budzącej się wiosny, wiślanych skarp i cienistych wąwozów, które oparły się upływowi czasu, Zosia odkrywa prawdę o cudownym kazimierskim domu i zamieszkującej go rodzinie. Jej przyjazd sprawia, że dawne rany zostają rozdrapane, jednak tylko po to, by móc wreszcie się prawdziwie się zagoić" – czytamy w zapowiedzi nowej książki Moniki Oleksy "Spacer nad Wisłą", która oprócz fikcyjnych bohaterów wprowadza rzeczywiste postacie z Kazimierza: organisty Jerzego Kuny, fryzjerki Wioli czy Aleksandra Serwatki z „Dwóch Księżyców”.

To już pewne. Strażnica jest własnością gminy Kazimierz. Co władze zamierzają zrobić z tą nieruchomością? Plany są ogromne.

Koncertem orkiestry warzywnej Paprykalaba oraz Dziadów Kazimierskich zakończyła się czwarta edycja Kazimiernikejszyn. Rynek po prostu oszalał!

Tylko zgliszcza pozostały po drewnianej chacie krytej strzechą, która od kilku lat uatrakcyjniała Skarpę Dobrską, przypominając o grodzie obronnym, który funkcjonował tam w średniowieczu.

Festiwalowa sobota za nami. Tym razem w kazimierskich kamieniołomach gościła m.in. grupa Łąki Łan. Niesamowicie energetyczny koncert...

Co ma największy wpływ na nasze dorosłe życie? Odpowiedź na to pytanie zna Andre Stern, francuski dziennikarz i światowej sławy propagator naturalnej edukacji.

Zjazd tunelem

Kazimiernikejszyn to nie tylko koncerty to także organizowane w trakcie festiwalu przygody, które można przeżyć właśnie w Kazimierzu aktywnie spędzając czas. Jedną z nich jest rowerowy zjazd tunelem.

W Miasteczku trwa IV edycja Kazimiernikejszyn, którego istotą jest wniknięcie w Kazimierz, uszczknięcie szczęścia. Bo "W Kazimierzu szczęścia jakby więcej? Więcej ciut?" - śpiewał Leszek Długosz. I w tym duchu utrzymany jest kolejny rozdział książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą" - "Pod Wieżą".

Kamieniołomy zamieniły się w festiwalowe miasteczko. Rynek to tylko lekki przedsmak tego, co dzieje się nad Wisłą. Tu króluje muzyka i biesiada!

Koncerty, warsztaty, spotkania z wyjątkowymi gośćmi oraz mnóswto pozytywnej energii - tak rozpoczął się IV Festiwal Kazimiernikejszyn. Zabawa dopiero się zaczyna!

Spod kazimierskiego magistratu wystartował dziś rano piąty jubileuszowy Wołyński Rajd Motocyklowy. Bierze w nim udział 21 osób z całej Polski.

Jest jednym z najwybitniejszych europejskich aktorów, mistrzem gry teatralnej i filmowej, artystą o wielkiej wrażliwości i równie imponującej charyzmie. Na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi poznamy wiele twarzy Andrzeja Seweryna, w tym także jego dorobek reżyserski i teatralny.

Zapraszamy do Kazimierza na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W tym roku odbędzie się 11. Edycja tej imprezy. Początek już 29 lipca!

W Kazimierzu realizowano ramówkę do nowego serialu Polsatu "Recepta na miłość".

Jeśli nadchodzący weekend spędzacie w Kazimierzu, koniecznie zajrzyjcie do naszego zestawienia. Dowiecie się z niego, o planowanych wycieczkach, koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych. A w wakacyjnym Kazimierzu zawsze dużo się dzieje.

6 sierpnia o godzinie 20.00 rozpocznie się druga Charytatywna Kolacja z Gwiazdami dla Franka. Imprezę poprzedzi mecz piłkarski z udziałem kazimierskich strażaków w towarzystwie przyjaciół z Reprezentacją Artystów Polskich.

Kazimiernikejszyn to festiwal niezwykły. Dotykający istoty kazimierskości. Sięgający źródła tego, co tu karmi miejscowych i koi przybyszów. Wiedzą to ci, którzy towarzyszą festiwalowi od początku. Czy Ty też to wiesz?

Zakończył się jednodniowy V Kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym podsumowano dotychczasowe działania rządu i przedstawiano plany na kolejne lata, w których mowa była i o Kazimierzu nad Wisłą.

Mały wielki festiwal

To już trzecia edycja Festiwalu Didgeridoo „Dźwięki z Korzenia”, która tradycyjnie odbyła się Klubojadalni Przystanek Korzeniowa. Piękna sceneria wąwozu Korzeniowego oraz startej drewnianej chaty połączona z dźwiękami didgeridoo jak zwykle wypełniły malowniczą przestrzeń, tworząc niesamowity efekt. 

Archiwum