Archiwum - wrzesień 2017

Już po raz 19. odbędzie się coroczne Święto Jesieni organizowane przez Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego. Jakie dary z lasów, pól i ogrodów znajdziemy tym razem na kolorowych stoiskach?

Zbliża się weekend, na który tradycyjnie zapraszamy do naszego miasta. Niżej znajdziecie zestawienie imprez oraz wydarzeń kulturalnych, jakie w tym czasie będą się odbywać w Kazimierzu Dolnym.

Pierwszy szkolny dzwonek już dawno rozszedł się echem. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum nadal uczą się w kontenerach. A co słychać w budynku szkoły?

Szwedzki songwritter Joakim Hansson po sukcesie wiosennej trasy koncertowej, wyrusza w kolejną! Tym razem odwiedzi Polskę gdzie zagra m.in. w Kazimierzu Dolnym, Wrocławiu, Poznaniu czy Warszawie, Czechy, Niemcy oraz Wielką Brytanię. Muzycznie towarzyszyć mu będą Mario Silveira (gitara elektryczna), Norbert Hilbert (perkusja) i Robin Ahlqvist (bas).

Nie żyje ks. Marceli Prawica, legenda misji afrykańskich. Zmarł w wieku 79 lat, po 45 latach pracy w Zambii.

Dobiegają końca prace przy długo wyczekiwanym placu zabaw. Pustynia pomiędzy Grodarzem a Małym Rynkiem zamienia się znowu w miejsce dla dzieci.

Mars na Klepisku

"Badania solarystyczne 2:0" to kolejny spektakl, który zobaczyliśmy w teatralnej stodole na Skowieszynku. Teatr Klepisko przeniósł nas tym razem na Marsa. Spektakl przygotowało warszawskie Stowarzyszenie Upowszechniania Inicjatyw Kulturalnych Sztuka Nowa.

Oldboje w Równem

W Równem na Ukrainie po raz drugi rozgrano II Międzynarodowy Turniej „Sport zbliża serca”. Wzięli w nim udział nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorośli zawodnicy, w tym kazimierscy oldboje Orły – Kazimierz. Turniej zorganizowało równieńskie Centrum Kulturalno – Oświatowe im. T. O. Sosnowskiego.

W Galerii Grabskich otwarta została wystawa malarstwa Janusza Olszewskiego, zatytułowana „Gra z kolorem”. Prezentowane prace zachwycają barwą, światłem oraz tematyką.

17 września mija 78. rocznica napaści ZSRR na Polskę. Wielka historia, rozgrywająca się niby gdzieś daleko, tak naprawdę przecież składa się z wielu małych historii ludzkich, dotykających bezpośrednio wielu z nas. Wspomina mieszkający w Kazimierzu Maciej Polkowski, dyrektor Biegu Kazimierskiego, dziennikarz sportowy, redaktor naczelny Przeglądu Sportowego w latach 1990-1994, autor kilku książek o tematyce sportowej.

Deszczem zaczęło się II Kazimierskie Winobranie na Zamku podczas którego prezentowały się okoliczne winnice. Nawet święty Urban w nim nie uczestniczył. Ale degustujących nie brakowało.

Po raz kolejny Grupa Nocowanie.pl, w której skład wchodzi także Kazimierski Portal Internetowy, znalazła się w czołówce serwisów turystycznych.

Degustacje win i potraw regionalnych, korowód winiarzy czy aukcja obrazów, wszystko to czeka nas już w najbliższą sobotę na Wzgórzu Zamkowym. Przed nami bowiem Kazimierskie Winobranie!

To przykład nowej dramaturgii opartej na kreacji ruchowej i wizualnej. To połączenie sztuki performansu, tańca, teatru fizycznego i teatru postdramatycznego. Teatr Klepisko zaprasza w najbliższą sobotę na „Badania solarystyczne 2.0”.

O! Rynek? Wreszcie!

Z pewnym niedowierzaniem, ale i zadowoleniem nasi Czytelnicy przyjęli pojawienie się nowej kamerki z widokiem na Rynek. Potwierdzamy: to Rynek w Kazimierzu – ten sam, ale lokalizacja nowa.

Kazimierscy radni spotkali się na wspólnym posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej, by zaopiniować projekty uchwał przewidzianych w porządku obrad najbliższej sesji Rady oraz omówić sprawy bieżące.

Jeśli nadchodzący weekend chcecie spędzić w Kazimierzu Dolnym, nie zapomnijcie zajrzeć do naszego najnowszego zestawienia, w którym prezentujemy warte uwagi wydarzenia. Być może ciekawe wydarzenie zainspiruje was do wizyty w naszym mieście?

W co inwestuje gmina?

Do końca roku pozostało już nieco ponad trzy miesiące. Jednak prace budowlane i remontowe w gminie Kazimierz trwają i są planowane. W co inwestuje gmina? Jakie są najbliższe plany? O tym  poniżej.

Kazimierscy policjanci pomogli odnaleźć zaginionego 16 – latka oraz zlokalizować łódź skradzioną z portu. Obie sprawy są ze sobą powiązane.

Synagoga zaprasza na spektakl Sceny Rode „Rachel czy Pepka? – czyli geszefty, szmoncesy i kłopoty Singera”. To doskonałe uzupełnienie lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, pod znakiem którego upływa tegoroczne Narodowe Czytanie.

W pieknych okolicznościach przyrody i przy fantastycznej pogodzie odbył się II Wielki Kazimierski Trail. Wzięło w nim udział 120 zawodników.

Co łączy rzodkiewki i sztukę? Tego między innymi mogli dowiedzieć się ci, którzy uczestniczyli w otwarciu wystawy "Głaz. Jędrzejewski. Sensybilizm" w oddziale Kamienica Celejowska Muzeum Nadwiślańskiego. Ekspozycja poświęcona jest jednemu z najbardziej oryginalnych kierunków w sztuce polskiej XX wieku, którego założenia ogłoszone zostały 60 lat temu właśnie w Kazimierzu Dolnym.

Miniony weekend w Kazimierzu upłynął pod znakiem sił powietrznych. Lotnicy prezentowali się zarówno na niebie, jak i na ziemi, pokazując różne aspekty swojego zawodu i jednocześnie pasji.

Iskry w dolinie Wisły

W czasie II edycji imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem" nad Miasteczkiem pojawiły się dęblińskie Biało - Czerwone Iskry.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie czytelniczym. Przedstawiamy nagrodzoną odpowiedź na pytanie konkursowe: Na czym polega magia Kazimierza? Odpowiada Elżbieta Pawłowska, której "Melodię zapomnianych miłości" Doroty Gąsiorowskiej wyślemy pocztą. Gratulujemy!

Pioter jest mistrzowską liczbą 33. Jest słońcem, które przez pierwsze trzy lata życia ciągle opowiadało o wojnie, o wrześniu 1939 roku - pisze w swojej książce "Dwa brzegi ponad tęczą" Ewa Pisula Dąbrowska. Skąd takie zainteresowania u trzylatka? 

Mimo tego, że nowa organizacja ruchu obowiązuje w Miasteczku od dwóch miesięcy, komentarze na temat wprowadzonych zmian nie ustają.

Na Grodzisku Żmijowiska znów tętni życie. Ostatni tydzień sierpnia upłynął pod hasłem Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, zaś już w najbliższą niedzielę kolejne wydarzenie: Babie Lato.

Zastanawiasz się, jak zaplanować najbliższy weekend w Kazimierzu Dolnym? Zajrzyj do naszego najnowszego zestawienia, w którym znajdziesz informacje o nadchodzących imprezach oraz innych wydarzeniach.

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest książka Doroty Gąsiorowskiej „Melodia zapomnianych miłości" z kazimierskim tłem. 

Witaj szkoło!

Rok szkolny 2017/2018 można uznać za rozpoczęty. Pierwszy dzwonek usłyszeli dziś uczniowie wszystkich polskich szkół, którzy uczestniczyli w uroczystym rozpoczęciu roku. W Kazimierzu także.

Przelotny deszcz nie przestraszył miłośników spacerów z kijkami. Najście na kazimierski Zamek odbyło się zgodnie z planem. Zamek zdobyto!

Orkiestry i mażoretki

Miło posłuchać. Miło popatrzeć. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych odbywa się także w Kazimierzu.

Wesele, że ha!

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego było lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Czytano je także w Kazimierzu Dolnym.

O godzinie 12.00 w Kazimierzu, tak jak i w innych miejscowościach województwa lubelskiego, odezwą się syreny. To tylko trening Systemu Wykrywania i Alarmowania oraz Systemu Wczesnego Ostrzegania, połączony z praktycznym włączeniem syren alarmowych. Nie wymaga podejmowania jakichkolwiek działań. Ale dziś 1 września. Rocznica wybuchu II wojny światowej. Uczcijmy to minutą ciszy.

Już w najbliższą sobotę w Galerii Klimaty w Mięćmierzu odbędzie się spektakl literacko – muzyczny „Opowieści z Nocy” w wykonaniu Teatru NN. Wstęp wolny.

Archiwum